لاو سینما : سینمای ایران و جهان

محمدمهدی حیدریان در اولین گفت‌وگوی سال ۹۷ خود در برنامه شهرفرنگ بیان کرد: با نزدیک شدن جشنواره و آماده شدن فیلم های سال 96 ، تنوع و پوشش سلایق مختلف را در فیلم

آخرين به روز رساني : سه شنبه 27 آذر 1397


کل مطلب : 4677 مطلب / کل بازديد : 701,3621
تبليغات

خرید بلیت شعله ور
خرید بلیت یک کیلو و بیست و یک گرم
خريد بليت چراغ های ناتمام
خرید بلیت داش آکل
خرید بلیت تنگه ابوقریب
خرید بلیت پشت دیوار سکوت
خرید بلیت خرگیوش

موضوع : سینمای ایران
کد مطلب : 4328
تاريخ انتشار : جمعه 03 فروردين 1397 - 23:22

رئیس سازمان سینمایی درباره حال امروز سینمای ایران گفت: حال امروز سینمای ایران به سرعت به سمت مطلوبیت پیش می رود.

 محمدمهدی حیدریان در اولین گفت‌وگوی سال ۹۷ خود در برنامه شهرفرنگ بیان کرد: با نزدیک شدن جشنواره و آماده شدن فیلم های سال 96 ، تنوع و پوشش سلایق مختلف را در فیلم ها دیدیم و امروز می توان گفت حال سینمای ایران خوب است.

وی درباره شکسته شدن رکورددفروش فیلم های غیرکمدی نیز گفت: فیلم های کمدی(فیلم هایی که توانستند با مخاطب ارتباط برقرار کنند) با فروش بالایی همراه بودند. در واقع کمدی های سال 96 توانست فروش خوبی داشته باشد و اشکال این بود که این روند به کارگردان ها اجازه نمی داد به سراغ ژانرهای دیگر و آزمون و خطا بروند. اما ژانرهای دیگری هم آمدند و توانستند با مخاطب ارتباط برقرار کند و از مخاطبین دیگری که به سراغ سینما نمی آمدند هم دعوت کرد تا برای دیدن فیلم ها به سینما بیایند. همین امر موجب شد تا فیلم هایی با موضوعات دیگر نیز به فروش بالایی دست پیدا کنند.

حیدریان افزود: در سال 97 با توجه به نمونه‌هایی که در جشنواره دیدیم، موضوعات دیگر غیر از کمدی هم به سینما می آیند و با مخاطب ارتباط برقرار می کنند. یعنی فیلم های غیرکمدی هم به فروش بالایی خواهند رسید.

وی درباره فیلم سوزی در سال 96 نیز توضیح داد: این اصلاح را صحیح نمی دانم . زمانی که قرار بوده محدودیتی برای سقف تولید و ساخت فیلم اعمال شود اعتراضاتی از طرف فیلمسازان وجود داشت مبنی بر اینکه می خواهیم با سرمایه خودمان فیلم تولید کنیم ، چرا باید با محدودیت مواجه باشیم. زمانیکه فیلم آماده می شود با محدودیت سالن موجه هستند و مجبوریم در مفاصل کوتاه، تعداد بیشتری فیلم را اکران کنیم.

رئیس سازمان سینمایی ادامه داد: زمانیکه فصل سینمایی بیشتر بر روی 6 ماهه اول متمرکز می شود و فیلم های پرمخاطب‌تر به دلیل جذب مخاطب بیشتر، در همان 6 ماه اول اکران می‌شوند، با در اختیار گرفتن تعداد بیشتری از سینماها و هفته های ممتد و متعدد، جا را برای سایر فیلم های مضاعف کوتاه می کنند.

وی افزود: در این شرایط جا برای سایر فیلم ها کم می شد. ضمن آنکه همه فیلمسازان هم اصرار بر افزایش تعداد نمایش فیلم هایشان دارند. از این بابت محدودیت ظرفیت نمایشی ما، تعداد بالا و کمی تولید غیرکارشناسانه موجب این شد تا ما از همه ظرفیت فیلم نتوانیم استفاده کنیم.

حیدریان درباره نامه اعتراض یک تهیه کننده و کارگردان درباره نمایش فیلم هایشان گفت: تا زمانیکه نسبت عرضه و تقاضا یک به یک نباشد ما همیشه با این اعتراض ها مواجه خواهیم بود اما باید یاد بگیریم که صنوف خودشان باید کارشان را انجام دهند که الان هم مشغول هستند و ما هم کمک می کنیم اما قرار نیست ما کار صنوف مختلف را انجام دهیم.

وی ادامه داد: صنوف شامل تهیه کنندگان، سرمایه گذاران ، پخش کنندگان، صاحبان سالن و کارگردان ها هستند. کارگردان ها ممکن است در سرمایه سهمی نداشته باشند اما به هرحال فیلم حاصل زحمتشان است بنابراین مدعی و نگران هستند. این ها باید به تعادلی از شیوه عرضه برسند. تمهیدی که در سال 97 در نظر گرفته شده اصلاحاتی در نظامنامه اکران است و این نظامنامه بدین سمت اصلاح شد که شرایط عادلانه تری داشته باشد.

 

مطالب مرتبط
مطلب زنده
پربازديد