لاو سینما : سینمای ایران و جهان

پيش از اين خبر رسيده بود 2 فيلمساز جوان و تحسين‌شده هم براي فيلمنامه‌هاي تلخ و اجتماعي خود موفق به گرفتن مجوز توليد نشده‌اند

آخرين به روز رساني : چهارشنبه 21 آذر 1397


کل مطلب : 4671 مطلب / کل بازديد : 697,7301
تبليغات

خرید بلیت شعله ور
خرید بلیت یک کیلو و بیست و یک گرم
خريد بليت چراغ های ناتمام
خرید بلیت داش آکل
خرید بلیت تنگه ابوقریب
خرید بلیت پشت دیوار سکوت
خرید بلیت خرگیوش

موضوع : سینمای ایران
کد مطلب : 3608
تاريخ انتشار : جمعه 10 شهريور 1396 - 23:10

سومین کارت قرمز شورای صدور پروانه ساخت در یکی دو هفته گذشته نصیب پوران درخشنده شد تا حدس و گمان‌ها درباره سیاست‌های نانوشته اما اعمال‌شده سازمان سینمایی درباره پرهیز از میدان دادن به مضامین جنجالی سمت و سویی مشخص‌تر به خود بگیرد.

پيش از اين خبر رسيده بود 2 فيلمساز جوان و تحسين‌شده هم براي فيلمنامه‌هاي تلخ و اجتماعي خود موفق به گرفتن مجوز توليد نشده‌اند و اين سه‌گانه با رد شدن «هيس! پسرها فرياد نمي‌زنند» بانوي فيلمساز كامل شد. محمدحسين مهدويان قرار بود «لاتاري» را با موضوع قاچاق دختران به آن سوي آب‌ها بسازد و سعيد روستايي هم قصد كليد زدن «متري شيش و نيم» را داشت كه پايان راه هر 2 به بن‌بست ختم شد.

 

شوراي صدور پروانه توليد در حالي فيلمنامه هيس! پسرها گريه نمي‌كنند را نامناسب تشخيص داده كه درخشنده در گفت‌وگو  از اعلام نشدن هيچ‌گونه توضيحي براي رد فيلمنامه خود خبر مي‌دهد و مي‌گويد: «متاسفانه من در مقام نويسنده فيلمنامه و كسي كه قرار است فيلم را بسازم، حتي نمي‌دانم به چه دليل نبايد آن را بسازم. البته من فيلمنامه را حدود 3 ماه پيش ارائه داده بودم و از مجاري غيررسمي متوجه شدم تاييد نشده است.

 

كارگردان «هيس! دخترها فرياد نمي‌زنند» مي‌افزايد: «متاسفانه مشكلاتي كه در سنين كودكي در حوزه آسيب‌هاي اجتماعي براي پسران بروز مي‌كند بسيار بيش از مشكلات مشابه براي دختران است و اين موضوع را مي‌توان با اسناد و پژوهش‌هاي موجود به اثبات رساند اما ظاهرا ساخته شدن فيلم‌هايي با پيرنگ آسيب اجتماعي دغدغه مسئولان نيست. انگار هنوز عده‌اي باور ندارند كه كودكان در دوران كودكي به مراقبت‌هاي ويژه براي مصون ماندن از آسيب‌ها نياز دارند.»

 

درخشنده كه اين روزها «زير سقف دودي» را با موضوع طلاق عاطفي روي پرده سينماها دارد، معتقد است بايد به عنوان فيلمساز و برحسب وظيفه براي مردم كاري انجام بدهد و بقيه افراد هم بايد چنين احساسي را در خود زنده كنند و ضرورت اين موضوع‌ها را متوجه شوند. او كه مي‌خواست پسرها فرياد نمي زنند را به جشنواره سي و ششم برساند، با اين تفاسير بايد جدي‌تر درباره 2 پيشنهادي فكر كند كه همين اواخر براي ساختن سريال اجتماعي به دستش رسيده است.

 

موضوع آسيب‌هاي پسران در فيلم درخشنده، فقر و تضادهاي اجتماعي در فيلمنامه متري شيش و نيم روستايي و بحث جنجالي قاچاق دختران در لاتاري مهدويان سرانجامي جز نرسيدن به مرحله توليد نداشت و حالا به نظر مي‌رسد پازل سازمان سينمايي ساده‌تر از گذشته تكميل مي‌شود؛ اينكه مديران سينما ترجيح مي‌دهند از اين پس به جاي گرفتار شدن در برزخ توقيف، ماجرا را از سرچشمه در دست بگيرند و با صادر نكردن پروانه توليد براي برخي پروژه‌هاي حساس و پرحاشيه، اين فرآيند را با كمترين هزينه مديريت كنند.همشهری

 

مطالب مرتبط
مطلب زنده
پربازديد